reklama Místo pro Vaši reklamu
AKCE Vyber si reklamní banner pro svoji firmu úplně zadarmo

Vyhledávání

 

/


 
 

 
 

 
 

* Tato položka je povinná

 
Plzeňský kraj Jihočeský kraj Praha Karlovarský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Jihomoravský kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj
Mapa krajů

Co má na starost pronajímatel a co nájemce?

Časté spory o tom, kdo má co platit a kdo má provádět jaké úpravy jsou u konce a konečně každý ví, jaké má povinnosti. Prováděcí předpis pomáhá stanovit, co je čí starost a o co se má naopak postarat druhá strana. Víte, o co všechno se jedná?

 

                                                

 

V novém občanském zákoníku stojí, že pronajímatel musí během nájmu udržovat byt ve stavu, aby byl způsobilý k běžnému užívání. Naopak nájemník se stará a platí běžnou údržbu a drobné opravy, které souvisí s užíváním bytu. Co konkrétně se za tím skrývá, už ale jasné není a tak často docházelo k situacím, kdy nebylo jasné, co je čí povinnosti. Ve starém občanském zákoníku totiž byla tato problematika jasněji definována, ovšem nový zákoník jí zcela zrušili.

 

Řídit se podle pravidel ze zrušeného předpisu

Někteří poradci a právníci v rámci sporů v těchto oblastech radili, aby se lidé drželi znění starého nařízení. I přesto, že toto nařízení již přímo neplatí. V případě problémů se jedná o vodítko a jakousi inspiraci pro lepší určení, co spadá do čí pravomoci a co je starostí druhé strany. Na prvním místě stála smlouva mezi pronajímatelem a nájemce, kde by měly být specifikované situace nebo blíže určené podmínky a dále bylo nutné řídit se podle starého a neplatného nařízení. Časté rozepře a vznik problémů vedly k tomu, že od 1. Ledna roku 2016 bude nové nařízení, které upravuje povinnosti pronajímatele i nájemce.

 

Povinnosti pronajímatele

Co bylo tedy přidělo jako povinnosti pro pronajímatele? Pronajímatel platí závady, které jsou v rozporu s používáním bytu nebo které přímo ohrožují zdraví. Ovšem nájemce musí takové závady neprodleně hlásit. Pokud se tak nestane a nájemce problém nenahlásí ihned po jeho vzniku, výdaje na opravu musí uhradit sám. Při včasném oznámení vady má pronajímatel povinnosti co nejrychleji jí odstranit a uvést byt opět do stavu vhodného k používání v přiměřené době. Pokud to neudělá pronajímatel, nebo řešení trvá příliš dlouho, můžete se o problém nebo závadu postarat sami a na pronajímateli žádat náhradu za náklady nutné pro odstranění závady nebo slevu na nájmu. Pokud se jedná o skutečně velký problém nebo poškození, je nutné speciální řešení.

 

Vyšší náklady pro nájemce

Na nájemci je, aby vykonával a hradil běžnou údržbu a drobné opravy, které souvisí s používáním bytu. Ve smluvním ujednání o pronájmu může být část těchto povinnosti přesunuta na pronajímatele, ovšem pokud to tak není, podle nového nařízení se bude nájemce podílet a hradit vyšší náklady ne bažnou údržbu, než dříve.

 

Co to je běžná údržba?

A co se vlastně rozumí pod pojmem běžná údržba? Jedná se o klasické čištění bytu, udržování pořádku, dobrého stavu vybavení a veškerých činností, které se běžně dělají při používání bytu. Spadá sem i malování, oprava omítek, tapetování, čištění podlah nebo podlahových krytin a čištění odpadů až k rozvodům. Vnitřní zařízení je nutné udržovat ve funkčním a dobrém stavu, je nutné zařizovat pravidelné prohlídky vodovodních výtoků, odsavačů par, misiích baterií, sprch, ohřívačů vody, umyvadel, van, výlevek, dřezů, sporáků, vařičů, kuchyňských linek a vestavěných skříní.  Nájemce se také stará o pravidelnou kontrolu termostatických hlavic, hlásiče kouře, údržbu vodovodních baterií s elektronickým řízením.

 

Věcné a nákladové vymezení drobných oprav

Drobné opravy bytu a vnitřního vybavení, které je majetkem pronajímatele se řídí podle věcného vymezení nebo podle nákladů. Věcné vymezení definuje opravy částí podlah, podlahových krytin, opravy částí dveří a oken, výměny zámků, opravy nebo výměny elektrických koncových zařízení a rozvodných zařízení, jako jsou vypínače, zásuvky, jističe, zvonky, výměny zdrojů světla, opravy řídících jednotek, klikatice a centrálního vysavače, výměny uzavíracích ventilů u rozvodu plynu, opravy a certifikace bytových měřidel, opravy vodovodních výtoků, umyvadel, sporáků, apod., opravy kamen a topení a další. Přehled všech oprav dle věčného nařízení je téměř stejný jako ve zrušeném nařízení a pokud jste se dosud v této problematice orientovali pomocí tohoto starého nařízení, nebudete s tím mít problémy.

 

Podle výše nákladů

Podle výše nákladů jsou za drobné opravy považovány takové opravy, nebo výměny, kdy částka za jednu opravu není vyšší, než 1 000 korun. Pokud spolu opravy na jedné věci souvisí, záleží na součtu všech nákladů nutných pro dané související opravy. Náklady na dopravu se do toho nezapočítávají a jsou hrazeny nájemcem.

 

Opravy hrazené nájemcem mají limit

Celková výše všech oprav za kalendářní rok, které provedl nájemce, nesmí být vyšší, než částka, které odpovídá 100,- Kč/m2 plochy bytu. Do této hodnoty se počítá i plocha sklepu, balkonu, teras a dalších ploch, které jsou využívány pouze nájemce a tyto části se započítávají pouze jednou polovinou. Sledujte proto, kolik za opravy zaplatíte, ať nepřesáhnete limit nebo zbytečně nezasáhnete do povinností, které má provádět pronajímatel.

 

 

Zadejte si poptávku zdarma, ušetřete až 40% z koncové ceny. Poptejte zdarma jakékoliv služby nebo zboží a získejte nejlepší nabídku! Poptávat můžete cokoliv, např. překlady angličtina, němčina, ruština, cestovní kanceláře, letenky, stavební firmy, prodej a pronájem bytů v Praze, Brně, Ostravě, zateplení, stavební firmy, stavební materiál, klimatizace, solární systémy, stavební dozor, tepelná čerpadla, zednické práce, ubytování, jazykové školy, hypotéky, úvěry, reklamní agentury, tiskárny, autobazary, nová i ojetá vozidla a motocykly, náhradní díly, autodoprava, servisy, disky a pneumatiky, LPG, CNG, pojištění, leasing nebo například notářské a advokátní služby a mnoho a mnoho dalších oborů…

Poptávky zdarma se vyplatí, ale pamatujte, že nejlevnější není vždy nejlepší. Vybírejte podle referencí dodavatelů a za své peníze chtějte vždy to nejlepší, co můžete dostat.

Zadejte si poptávku zdarma, ušetřete až 40% z koncové ceny. Poptejte zdarma jakékoliv služby nebo zboží a získejte nejlepší nabídku! Poptávat můžete cokoliv, např. překlady angličtina, němčina, ruština, cestovní kanceláře, letenky, prodej a pronájem bytů v Praze, Brně, Ostravě, zateplení, stavební firmy, stavební materiál, klimatizace, solární systémy, stavební dozor, tepelná čerpadla, zednické práce, ubytování, jazykové školy, hypotéky, úvěry, reklamní agentury, tiskárny, autobazary, nová i ojetá vozidla a motocykly, náhradní díly, autodoprava, servisy, disky a pneumatiky, LPG, CNG, pojištění, leasing nebo například notářské a advokátní služby a mnoho a mnoho dalších oborů…

Poptávky zdarma se vyplatí, ale pamatujte, že nejlevnější není vždy nejlepší. Vybírejte podle referencí dodavatelů a za své peníze chtějte vždy to nejlepší, co můžete dostat.

Kategorie: Finance Bydlení
Všechny kategorie: Historie Zahraničí Domácí Finance Cestování Koktejl Zdraví Auto/Moto Bydlení

reklama
Místo pro Vaši reklamu
Easytranslate24