reklama Místo pro Vaši reklamu
AKCE Vyber si reklamní banner pro svoji firmu úplně zadarmo

Vyhledávání

 

/


 
 

 
 

 
 

* Tato položka je povinná

 
Plzeňský kraj Jihočeský kraj Praha Karlovarský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Jihomoravský kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj
Mapa krajů

Brutální souboj mezi americkými a sovětskými piloty nad Srbskem

7. listopadu 1944 se střetli američtí piloti se sovětskými piloty v brutálním souboji nad srbským městem Niš. Oficiálně se jedná o jeden ze dvou konfliktů, během kterých se zástupci dvou nejmocnějších států světa střetli.

 

                                                                

V říjnu 1944 stále zuřila po celé Evropě válka. Na východní frontě se jednotky Rudé armády v Jugoslávii přesouvaly, aby podpořily další sovětské síly v regionu, když na ně 7. listopadu zaútočily 3 americké letky vyzbrojené stroji P-38 Lightning.

V reakci na to sovětské letectvo poslalo do vzduchu dvě jednotky vyzbrojené asi nejlepším sovětským stíhacím letadlem té doby, Jakovlevem Jak-3.

Sovětské Jaky bojovaly proti Američanům asi 15 minut nad jugoslávským (nyní srbským) městem Niš. Nikdo dodnes přesně neví, jak a kde chyba začala, ale každá strana bojovala proti té druhů s tím, že bojuje s nacisty.

Chyba každopádně stála jak Sověty, tak Američany desítky životů a američtí piloti poznali na vlastní kůži brutalitu soubojů na Východní frontě. Podle Sovětů se americké stíhačky ocitly asi 400 kilometrů od svého kurzu a jejich piloti vyhodnotili Rudou armádu, jako ustupujíc německé jednotky. Podle jiné verze se sice obě strany měly setkat, ale Rudá armáda postupovala tak rychle, že se ocitla o 100 kilometrů dál, než ji američtí piloti čekali a tak došlo k omylu.

Bez ohledu na to jak k bitvě došlo, výsledkem byla intenzivní letecká bitva, kterou obě země udržovaly jako tajnou desítky let. Ve skutečnosti je většina oficiálních údajů stále klasifikována jako tajné, ale jak Spojené státy, tak Rusko připouštějí, že se tato událost stala. Odhaduje se, že 31 sovětských vojáků zemřelo během útoku P-38 na sovětskou kolonu vozidel, včetně velitele, generálporučíka Kotova.

Patnáctiminutového boje, kdy na sebe útočily letouny s rudými a bílými hvězdami se zúčastnilo i sovětské letecké eso Koldunov. Podle USA byly zničeny 4 Jaky a 2 P-38, podle sovětských zdrojů bylo skóre opačné.

Další zdokumentované střetnutí pilotů obou zemí, už jako regulérních nepřátel nastalo během Korejské války při útoku na přehradu Sui-ho. Neoficiálně docházelo ke střetům jak nad Korejí, Vietnamem či jinými „bojišti“ Studené války.

Zadejte si poptávku zdarma, ušetřete až 40% z koncové ceny. Poptejte zdarma jakékoliv služby nebo zboží a získejte nejlepší nabídku! Poptávat můžete cokoliv, např. překlady angličtina, němčina, ruština, cestovní kanceláře, letenky, prodej a pronájem bytů v Praze, Brně, Ostravě, zateplení, stavební firmy, stavební materiál, klimatizace, solární systémy, stavební dozor, tepelná čerpadla, zednické práce, ubytování, jazykové školy, hypotéky, úvěry, reklamní agentury, tiskárny, autobazary, nová i ojetá vozidla a motocykly, náhradní díly, autodoprava, servisy, disky a pneumatiky, LPG, CNG, pojištění, leasing nebo například notářské a advokátní služby a mnoho a mnoho dalších oborů…

Poptávky zdarma se vyplatí, ale pamatujte, že nejlevnější není vždy nejlepší. Vybírejte podle referencí dodavatelů a za své peníze chtějte vždy to nejlepší, co můžete dostat.

Kategorie: Historie Domácí
Všechny kategorie: Historie Zahraničí Domácí Finance Cestování Koktejl Zdraví Auto/Moto Bydlení

reklama
Místo pro Vaši reklamu
Easytranslate24